piątek, 19 października 2012

Jeszcze o dywidendach.

Każdy inwestor jest zdyscyplinowany i rozumie
  perspektywę długoterminową, dopóki nie nastąpi krach.
 Steve Forbes


Będzie to kontynuacja wpisu z września pt. "Dywidenda".
A konkretnie o systemie inwestowania w spółki płacące dywidendę o mocnych fundamentach.
System "inwestowania w dochód"  oparty jest na dwóch bardzo dobrych książkach o których już pisałem na blogu "Inteligentny inwestor" Beniamina Grahama  i   "Inwestowanie w jednej lekcji" Marka Skousena.


Mój pomysł polega na kupowaniu akcji dużych spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa płacących dywidendy. Jest to inwestycja długoterminowa a więc przeznaczamy na nią nadwyżkę środków (pieniądze które nam nie będą potrzebne w najbliższych latach ). Zakupów będziemy dokonywać sukcesywnie aby wyeliminować wpływ zmienności kursów na nasze inwestycje. Oczywiście najlepiej było by kupować poniżej wartości (wtedy gdy na rynku panuje niepewność) a gdy są przewartościowane (ostatnie stadia hossy ) wstrzymać się z zakupami.


Dlaczego wybieram spółki z większościowym udziałem Skarbu Państwa?
To proste finanse Polski są w złym stanie a pieniądze z dywidend pójdą na zasypywanie dziury budżetowej.
Już teraz oficjalnie Ministerstwo Skarbu Państwa informuje że w 2013 chce wypłaty  wyższych dywidend ze spółek giełdowych niż obecnie. Średnio od spółek giełdowych resort będzie chciał pobrać ponad 63 proc. zysku w formie dywidendy, tak aby osiągnąć poziom 5 mld zł.
Należy pamiętać że nie ma bezpiecznych inwestycji więc i w tym przypadku mogą pojawić się jakieś niespodzianki. Dobrym przykładem może być obecna sytuacja TP SA. (Orange). Spółka od 2002r nieprzerwanie wypłaca dywidendę, przez ostatnie pięć lat w wysokości 1,5pln na akcje (ok 10% zysku dla inwestora). 
Teraz zarząd spółki po wynikach za trzeci kwartał zapowiedział obniżenie dywidendy w 2013 r. z 1,5 do 1 zł na akcję. Między innymi  to spowodowało spadek ceny akcji o ponad 20% do poziomu z listopada 2003r.

Takie sytuacje mogą się zdarzyć dlatego tak ważna jest dywersyfikacja w każdych inwestycjach nie tylko przy inwestowaniu za pomocą platformy ZuluTrade.

Ja kupiłem skromny pakiet "początkowy" 51 akcji TP SA. 1pln dywidendy przy obecnym kursie to trochę ponad 7% zysku. Jeżeli cena akcji spadnie to dokupię trochę więcej  a jeżeli urośnie powyżej 7% to najprawdopodobniej sprzedam.

W tym roku będę polował na Pekao i KGHM. (dywersyfikacja poprzez inwestowanie w różne branże ).


Podobne wpisy:Przetestuj ZuluTrade na koncie demo już teraz!
ZuluTrade - Automatyczne inwestowanie na rynku forex jeszcze nigdy nie było takie proste!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz