wtorek, 23 listopada 2010

Przemyslenia na temat SL
Dzisiejszy wpis poświęcony będzie ustawianiu stop loss na transakcjach otwieranych na koncie Zulutrade przez dostawców sygnału.
Stop loss jest sposobem by zabezpieczyć swój depozyt przed ewentualną zmianą strategi.
Dodatkowo pozwala utrzymywać wskaźnik Margin Call na sensownym poziomie.
Nie ulega wątpliwości że SL ustawiać należy  ale z doświadczenia wiem, że ustawienie go na złym poziomie skutkuje zaburzeniem strategi dostawcy i w związku z tym dużo gorszymi wynikami.
Ale jak dobrać odpowiedni poziom SL dla konkretnego dostawcy?
Nie ma na to prostej odpowiedzi. 

Wszystko zależy od dostawcy, jego strategii itd. Należy dokładnie przeanalizować dane historyczne dostawcy  i sprawdzić przy jakim poziomie SL wygrywających  pozycji byłoby znacznie więcej niż przegrywających i przyniosły zysk.
Na karcie dostawcy klikamy w "Historia transakcji" i sortujemy je według maksymalnych obsuw (kolumna niski). 


Z powyższego zdjęcia wynika że dostawca tylko raz miał pozycje która miała obsuwę większą niż 200pips i  pozycje z obsuwą większą niż 150pips. Dlatego sugerowany poziom SL to właśnie 150 lub 200pips.
Gdy mamy wybrany już  poziom stop loss należy ustawienia danego dostawcy sprawdzić za pomocą backtestów.

W przypadku nowego dostawcy  można przeanalizować ustawienia  na koncie demo.Oddzielnym problemem są dostawcy stosujący strategie 100% skuteczności.
Mimo ich dziwnej strategii mają bardzo dużo naśladowców (biorców sygnału) głównie dlatego, że zyski realizują na wysokim poziomie (do części przemawia ta 100% skuteczności ale to pomijam bo wcześniej czy później dobra passa się kończy). 
Przy ich strategii ustawianie SL na jakimś sensownym (niskim) poziomie nie ma praktycznie sensu. SL muszą być odległe min. 500 pipsów (dostosowane do dostawcy). W przypadku zbyt bliskich SL mamy doczynienia z bardzo częstym ich aktywowaniem co wiąże się z  kolosalnymi stratami, dlatego gdy nie możemy sobie pozwolić na tak odległy stop loss  lepiej sobie odpuścić wszystkich dostawców stosujących tą strategie.
Ze względu na daleki SL pozycje otwierane przez takich dostawców muszą być małe (dostosowane do posiadanego depozytu, najczęściej jedna mała pozycja).

Na koncie LIVE testowałem dwóch dostawców stosujących strategie 100% skuteczności - nie polecam.Przetestuj Zulutrade na koncie demo już teraz!
ZuluTrade - Automatyczne inwestowanie na rynku forex jeszcze nigdy nie było takie proste!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz