sobota, 21 grudnia 2013

Czy to jest dobry czas abyś zaczął inwestować?
Wpis jest dla ludzi którzy chcieli by zacząć przygodę z inwestowaniem albo zastanawiają się czy warto.
Dla mnie jest oczywiste że odpowiedz na pytanie z tytułu brzmi TAK!
I to im wcześniej tym lepiej, zacznij teraz, nieważne ile masz lat, ile zarabiasz ani czy masz rodzinę czy jesteś singlem.
Ale czy inwestowanie jest dla każdego?
Pewnie nie ale sama droga do rozpoczęcia inwestowania przyniesie nam niesamowite sukcesy i poprawi nasze życie, nawet jak na końcu tej drogi okaże się że inwestowanie jest nie dla nas.
A dla niektórych może być to bardzo długa droga z wieloma przystankami po drodze, dlatego zacznij teraz!

Zanim będziesz mógł myśleć o zaczęciu inwestowania będziesz musiał spełnić szereg warunków koniecznych aby próba miała szanse powodzenia.Pierwszym warunkiem jest generowanie nadwyżek kapitału.
Jest to chyba logiczne dla każdego, jeżeli chcemy inwestować musimy mieć kapitał na inwestycje.
Nie mogą to być pieniądze pożyczone ani przeznaczone na inny cel, wielokrotnie pisałem już o tym na blogu, podstawową zasadą inwestowania jest to aby inwestować tylko te środki których strata nie wpłynie na nasze życie. Ale o tym później.
Znam tylko dwa sposoby aby wygenerować nadwyżkę pieniędzy:
- zarabiać więcej
- wydawać mniej
a najlepiej oba te sposoby ze sobą połączyć.

Wydaje się proste ale w rzeczywistości dla przeciętnego (w znaczeniu statystycznego) Kowalskiego jest
nie lada problemem. W społeczeństwie o niemal zerowej wiedzy finansowej i konsumpcjonistycznym stylu życia łatwiej znaleźć osobę która przy dużych zarobkach ma długi niż oszczędności.
Model jest niezwykle prosty, w miarę zwiększania się naszych wpływów więcej wydajemy, przeprowadzamy się do większego domu, kupujemy lepszy samochód itd. nosi to fachową nazwę "inflacja stylu życia". Jest to zjawisko powszechne i dotyczy w równym stopniu ludzi zarabiających mało jak i dużo.  Kiedy w 2003roku Mike Tyson ogłosił bankructwo większość uznała to za żart , bo wydawało im się że ciężko przepuścić 400mln dolarów. Mike udowodnił że on da rade i musi teraz łapać każdą chałturę aby podtrzymać styl życia do którego się przyzwyczaił.
Inny przykład, na mojej ulicy mieszka rodzina która tonie w długach ale nie przeszkadzało in to w kupnie na raty kompletu garnków za ponad 4 tyś na prezentacji, uznali to za świetną okazje bo jako bonus dostali kuchnie indukcyjną (1 palnik) i kołdrę.  Ja bym się bał używać takich garnków żeby się nie zniszczyły.

Zmiana dotychczasowego życia na pewno będzie bardzo trudna ale korzyści jakie możemy osiągnąć są warte wszystkich starań.
Aby wydawać mniej musimy przez kilka miesięcy robić dokładną ewidencje kosztów aby zorientować się gdzie nam wycieka najwięcej pieniędzy i spróbować temu zaradzić. Jeżeli nie wydaje nam się to realne to proponuje przeprowadzić eksperyment myślowy. Wyobraźmy sobie że jutro nasz szef/kontrahent informuje nas że ze względu na złą koniunkturę musi renegocjować kontrakt i obniżyć Ci pensje o sto złoty. Co byś zrobił zgodził byś się? Czy może byś się zwolnił i zaczął szukać innej pracy?
A jeżeli byś się zgodził to z czego byś zrezygnował aby nowa wypłata na wszystko starczyła?
Gdy już zaczniemy generować nadwyżki, musimy zadbać o nasz komfort psychiczny.
Spłacamy wszystkie kredyty konsumpcyjne i zaczynamy budować poduszkę finansową czyli nic innego jak oszczędności do których mamy łatwy dostęp.Poduszka powinna nam zapewnić miękkie lądowanie gdy spotkają nas jakieś finansowe turbulencje.
Najczęściej ma niwelować przykre skutki utraty pracy czy dłuższej choroby ale tak na prawdę jej zalety są nieocenione również w innych przypadkach, daje nam po prostu komfort psychiczny.

Poduszka ta powinna być możliwie duża ale na początek musimy szybko odłożyć minimum dwie pensje a później po mału sukcesywnie ją zwiększać.
Oczywiście środków tych oczywiście nie inwestujemy, niech leżą sobie spokojnie na lokacie i najlepiej żeby nigdy nie były potrzebne.
Sam jestem wielkim fanem poduszki finansowej i uważam że brak kilku rzeczy które mógł bym sobie w zamian kupić (lepszy telefon, lepszy samochód, większy tv :P ) w porównaniu z brakiem zmartwień to żaden problem. A utrata pracy może się zdarzyć każdemu, mam kolegę architekta który rok temu stracił prace i nie mógł znaleźć nowej przez cztery miesiące. Bardzo się przedłużającymi poszukiwaniami stresował, w drugim miesiącu się przeprowadził do rodziców. On może nie jest dobrym przykładem, ponieważ to singiel który mieszkał w wynajętym mieszkaniu więc utrata pracy nie powinna być żadnym problemem. Mogło być znacznie gorzej, gdyby miał rodzinę i kredyt hipoteczny.
Poduszka finansowa powinna być zatem przystosowana do naszych potrzeb i zabezpieczyć pokrycie wszystkich naszych kosztów.
Pamiętaj aby przed budową finansowej poduszki bezpieczeństwa pospłacać wszystkie kredyty konsumpcyjne.

Dopiero po spełnieniu tych wszystkich wymagań możemy zacząć myśleć o inwestowaniu.
Samo inwestowanie jest przyjemne, ale żeby zacząć inwestować trzeba się tego nauczyć a to już nie jest takie przyjemne. Początki zawsze są nieporadne, niestety z inwestowaniem jest dokładnie tak samo.
W moim przypadku zarówno na ZuluTrade jak i GPW zaczynałem nauke na kontach demo a następnie na realnych kontach za realne niezbyt duże pieniądze aby przyzwyczaić się psychicznie do inwestowania  pieniędzy. Zły wpływ ludzkiej psychiki na inwestycje jest ogromny i trzeba sobie nauczyć z tym radzić. Na początku niewielka strata powodowała u mnie panikę a niewielki zysk strach że zaraz stopnieje i zamieni się w stratę.  Było to bardzo niekomfortowe i zawsze prowadziło do strat.
Ale mózg ludzki ma ogromną zdolność do adaptowania się, już przywykłem i już się tak nie ekscytuje.
Notowań giełdowych prawie wcale nie sprawdzam a pozycje zamykam przy przyzwoitym zysku. Nie muszę chyba pisać że wyniki przeszły moje oczekiwania a wieże że wszystko dopiero przede mną.

 “Najlepszy sposób, żeby stać się bogatym, to nie tracić pieniędzy”
Warren Buffett.


Podobne wpisy:Przetestuj ZuluTrade na koncie demo już teraz!
ZuluTrade - Automatyczne inwestowanie na rynku forex jeszcze nigdy nie było takie proste!


12 komentarzy:

 1. Ważne, że zwracasz uwagę na to, iż przed rozpoczęciem inwestowania trzeba “uporządkować” swoje finanse, zadbać o poduszkę fin., i przede wszystkim o kontrolę nad swoimi wydatkami.
  Wydaje się, iż pojawiła się swego rodzaju moda na inwestowanie (i bardzo dobrze), ale obawiam się, że wejście w różnego rodzaju inwestycje przez niektóre osoby może skończyć się dla nich bardzo źle. Znam takie przypadki niestety. Także tym bardziej szacunek za ten artykuł, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuje. Zamierzam więcej czasu poświęcić tematowi właściwego przygotowania się do inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,kazdy czas jest dobry na investowanie,lecz nalezy znalesc odpowiednie miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się z Tobą w stu procentach.

  Ludzie powinni zacząć oszczędzać. Zawsze znajdzie się kilkadziesiąt złotych w miesiącu, które da się odłożyć, niezależnie od tego, ile zarabiasz..

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratulacje i podziękowania. Super artykuł.
  Swoje poduszki budowałem przez 2 lata bez specjalnych wyrzeczeń mojej rodziny.
  Komfort psychiczny- bezcenny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluje komfortu psychicznego. Zgadzam się, że trudno go przecenić.

   Usuń
 6. ok wpis fajny ale może byś więcej czasu poświęcał tematom dla początkujących w inwestycjach??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z Pana sugestią postaram się więcej miejsca na blogu poświęcić tej tematyce.
   Już powstał pierwszy z serii wpisów zapraszam: http://projektzulu.blogspot.com/2014/01/kapita-na-inwestycje.html

   Usuń
 7. Zobaczcie - http://hale.jartom.com/nieruchomosci/Panattoni-Park-Lodz-III-Lodz-2517chhw,61,hale,hp,w,,,,-- Mając taki kapitał można bez większych problemów zrobić dobry interes, bo wyceny są rekordowo niskie. Pytanie tylko - czy na rynku obecnie istnieje aż taki kapitał?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie znam się na inwestowaniu w magazyny, nie dysponuje również takim kapitałem więc nie będę się tym tematem zajmował.

   Usuń
 8. Zawsze jest dobry czas, aby zacząć inwestować! My wspólnie z mężem aktualnie zastanawiamy się nad zainwestowaniem we własne i nowe mieszkanie, ale będzie to oczywiście decyzja oparta o kredyt hipoteczny. Wiele blogów w tej tematyce przeglądam, ale świetne artykuły można znaleźć też na stronie http://wsparciepieniezne.pl/

  OdpowiedzUsuń
 9. Czasem trzeba się zapożyczyć, aby trafić na idealne oferty. Ja ze swojej strony mogę polecić Wam stronę http://skredytowani.com.pl/ z informacjami, jeśli dodatkowa gotówka będzie Wam bardzo potrzebna. Bylibyście takim rozwiązaniem zainteresowani?

  OdpowiedzUsuń