wtorek, 15 kwietnia 2014

Arbitraż - miesiąc siódmy.
To już siódmy miesiąc testów systemu wykorzystującego wahania kursu na parze Eur/Usd.
Testy pomału zbliżają się do końca, przed nami już tylko pięć miesięcy. Do tej pory ujawniły się błędy w strategi które doprowadziły do obsunięcia z szóstego miesiąca i spadek zysków miesięcznych (min. ten miesiąc). Już mam pewne pomysły jak można by było wyeliminować te błędy, zamierzam je przetestować na nowym koncie, (błąd ten spróbuje też skorygować na starym koncie ale nie wiem na ile będzie to skuteczne ).
Obecnie wygląda to tak: przez pięć miesięcy zysk cały czas rósł aby dojść do 20%, ale kurs pary eur/usd pomału ale systematycznie rósł co powodowało rozciąganie się pozycji sell, pozycje te oddalały się od siebie coraz bardziej (obecnie odstęp między pozycjami Sell przekracza nawet 100pipsów) a najdalsze pozycje coraz bardziej oddalały się od średniego kursu, konsekwencją tego było coraz cięższe zachowanie równowagę (pozycje sell coraz rzadziej się zamykały). W szóstym miesiącu nastąpił dalszy wzrost kursu który rozwalił kruchą równowagę, a zysk spadł do niespełna 9%. Od tej pory rozpoczęła się beznadziejna walka o utrzymanie równowagi (przy zachowaniu limitu otwartych pozycji) czego efektem ubocznym był spadek zarobków - nie zamykałem pozycji buy aby nie powiększać nierównowagi a pozycji sell nie mogłem otwierać bo blokował mnie limit otwartych pozycji. Analogicznie sytuacja rozwijała się podczas testów demo ale tam nie stosowałem limitu otwartych pozycji i nie zobaczyłem tego problemu. Pomysłem na rozwiązanie tego błędu może być zamykać stratnych pozycji które za bardzo oddalają się od średnich (przeciwnych do trędu długoterminowego), te pozycje i tak nie mają szans zamknąć się z zyskiem (bez zmiany trendu) a blokują otwieranie pozycji które mogą zarabiać.

Zysk w siódmym miesiącu wyniósł tylko 37$ co jest najgorszym wynikiem od początków testów, drugim najgorszym miesiącem był miesiąc szósty z zyskiem 54$.
Jeżeli uwzględnił bym pozycje manual to zysk wyniósł "aż" 50$ co i tak jest najgorszym wynikiem ze wszystkich miesięcy. Pozycje manual  otwierałem ponieważ limit pozycji nie pozwalał mi otwierać ich za pośrednictwem dostawcy sygnałów, niestety bez systematycznego zamykania pozycji które oddalają się od aktualnego kursu średniego nie ma szan na utrzymanie limitu i systematyczne zarabianie.
Pomimo złego wyniku w tym miesiącu sytuacja znacząco się poprawiła dzięki korekcie po której mogłem przywrócić częściową równowagę na moim koncie (zmniejszyła się strata na otwartych pozycjach).
Zysk po siedmiu miesiącach powrócił do stanu z piątego miesiąca i wynosi ponad 20% ( a uwzględniając pozycje manual 23%).
Ponieważ i tak otwieram pozycje manual to nie ma sensu "sztucznie" trzymać się limitu i w ósmym miesiącu zamiast pozycji manual zwiększę limit otwartych pozycji do 12 - 13. Oczywiście jest to działanie doraźne i przy dalszym spadku kursu eur/usd  zamknął bym część pozycji sell aby zredukować ich liczbę i zmniejszyć niebezpieczeństwo powtórzenia się sytuacji z szóstego miesiąca.

Od początku kwietnia aktywne jest nowe konto ZuluTrade na którym też testuje system wykorzystania wahań kursu (ze zmianami opisanymi powyżej).
Depozyt na nowym koncie wynosi 2300$ co pozwala na testowanie systemu przy wielkości pozycji 0,03lota.
Przez pierwsze dwa, trzy miesiące następuje rozruch systemu, budowany jest pakiet pozycji a zysk i strata z otwartych pozycji równoważą się. Dopiero po trzecim miesiącu zysk zaczyna wyraźnie przewyższać stratę.
Ciekaw jestem czy i w  tym przypadku wszystko pójdzie tak samo jak na pierwszym koncie.Więcej wpisów o arbitrażu:
"Arbitraż - miesiąc szósty"
"Arbitraż Eur/Usd - pierwsza wypłata"Przetestuj ZuluTrade na koncie demo już teraz!
ZuluTrade - Automatyczne inwestowanie na rynku forex jeszcze nigdy nie było takie proste!


2 komentarze:

 1. Jakiś czas temu zastanawiałem się czy ciągłe utrzymywanie otwartych pozycji niezależnie od panującego trendu nie spowoduje problemów. Strata musi się cały czas powiększać. Zastanawiam się jak będzie się zachowywało twoje konto po zmianie podejścia.
  Mam jeszcze pytanie, skoro za pomocą dostawców Zulutrade osiągasz lepsze wyniki to po co męczysz się z testowaniem własnego systemu??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale się nie męczę, robię to dla przyjemności.
   Faktycznie coraz lepsze rezultaty uzyskuje wykorzystując dostawców ZuluTrade ale nie chciał bym tylko polegać na innych. Na części kont będę sam działał, liczę że z dobrym rezultatem.

   Usuń